School Fees

 

Our Spanish classes begin every Monday!

Prices (all in US$) are for group instruction and a private room in the home of a local host family. Housing includes three meals per day. Shared housing discount for students enrolling with a roommate is US$35.00/week per person. For prices that do not include homestay housing, please see our Classes Only price list below.

2017 Package Prices for Instruction and Family Homestay (US$)

Fees for: 20 hrs/week 25 hrs/week 30 hrs/week 40 hrs/week
1 week $452 $513 $576 $739
2 Weeks $904 $1,014 $1,151 $1,476
3 Weeks $1,357 $1,515 $1,726 $2,217
4 Weeks $1,760 $1,965 $2,224 $2,840
5 Weeks $2,168 $2,421 $2,780 $3,551
6 Weeks $2,601 $2,904 $3,335 $4,262
7 Weeks $3,034 $3,386 $3,754 $4,771
8 Weeks $3,467 $3,868 $4,290 $5,422

 


Each additional week after 9 weeks is:

Fees for: 20 hrs/week 25 hrs/week 30 hrs/week 40 hrs/week
9 - 12 / weeks $415 $450 $429 $546
13 – 16 / weeks $402 $462 $457 $580
17 – 20 / weeks $390 $450 $429 $546

 


Homestay Only

Fees for: Private Room Private +
  $225 $300

 

Above prices are in US dollars and are for students enrolled in any number of private lessons. Homestay housing can be arranged for students taking no classes as well.


Classes Only

Duration Price
10 hours/week $129
15 hours/week $189
20 hours/week $242
25 hours/week $308
30 hours/week $393
40 hours/week $574
Private Tutoring $25 USD per hour